2 st bojaner dekorerade i underglasyr blått, med snarlika motiv av flodlandskap. Höjd 16,5 cm.
1 pilgrimskrus med skulpterade hänklar i form av ruyistavar, dekor i underglasyrblått med motiv av landskap, höjd 15,5 cm.
1 kanna, dekor i underglasyrblått med motiv av ett flodlandskap, höjd 14 cm.
Nagg. Glasyrmistor. Slitage. Bränningssprickar.