Poul Henningsen, taklampa, "Charlottenborg PH 6 ½-6" för Louis Poulsen, Danmark sent 1900-tal
Lackerad metall, etikettmärkt, diameter ca 46 cm, höjd ca 30 cm exkl sladd
Åldersrelaterat slitage. Repa. Ej funktionstestad.