Peter Hvidt & Orla Mølgaard Nielsen, karmstol, "Boomerang",
Stomme av teak med ben av mässing. Lösa textilklädda dynor i sits och rygg. Brickmärkning har fallit bort. Sitthöjd 37, bredd 67, höjd på stomme 69 cm.
Gummiresor i sits och rygg med tejpade lagningar, vissa bytta. Brickmäkning har fallit bort. Ställvis slitage och märken.