Fanerat med valnöt och plommon. Inläggningar av arabesker och fält. Beslag av mässing. Överdel med dubbla skåpdörrar med bakomvarande hyll- och lådinredning ovan fällbar skrivklaff med hyllinredning, nederdel med tre lådor. Bredd 94, djup 51, höjd 186 cm.
Solblekt. Fanerskador och resningar, Spår av maskstungning. Renoverat. Beslagskompletteringar. Nyckel saknas.