Tvådelat skåp av mahogny med mässingsbeslag och intarsiadekor av träd och bladverk. Överdel med profilerat krön, två skåpsdörrar varav en med blyinfattat glas, bakomliggande förvaringsutrymme. Tre lådor nedtill. Underdel med pardörrar och en låda därunder. Bredd 120, djup 59, höjd 225 cm. Nyckel finns.
Slitage. Torrsprickor. Skador och lösa delar. Lagningar.