För fyra elektriska ljuspunkter och fyra stearinljus. Burformad stomme av mässing behängd med olikslipade prismor och margeriter, obelisk, samt avslutande klot. Diameter 46 cm, höjd med kedja 105 cm.
Åldersrelaterat slitage. Lagningar. Ej funktionstestad.