Koppar, invändigt förtent. Svenskt kopparslagararbete. Märkt SA under hertigkrona 1823, CI för Karl XIV Johan samt 51. Längd med handtag 55, höjd 13,5, diameter 27,5 cm.
Åldersrelaterat slitage, mindre bucklor. Lagning i botten.
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.