Fanerat med valnöt, intarsiadekor av blommor. Rik inredning med lådor och fack, skuren dekor putto, svarvade kolonnetter och hopplister. Lös benställning med svarvade ben och låda i sarg. Bredd 110, djup 46, höjd 167 cm. Nyckel finns.
Nyckel endast till benställningens låda. Smärre slitage.