Mahogny. En nedfällbar skrivklaff med flertalet lådor och bakom. Ovantill en låda, därunder tre lådor. Kontursågad sarg och dekorativa lister. Bredd 92, djup 50, höjd 133 cm.
Kompletterad. Fanerskador och lagningar. Märken. Åldersrelaterat slitage. Nyckel saknas.