Tudelad. Fanerad med mahogny. Beslag och listverk av mässing. Överdel med fällbar skrivklaff med bakomvarande låd-, skåp- och fackinredning. Under klaff med fem lådor i fyra lådvarv. Sidorna med bärhandtag. Signerad E:N:S samt märkt med Stockholms hallstämpel 178(?). Längd 113,5, bredd 54, höjd 105 cm. Nyckel finns.
Smärre slitage. Solblekt. I helhet god kondition. En lös dragring medföljer.
Tidigare i samlingarna på Åkers styckebruk.
Därefter i arv.