Sk "encoignure". Fanerad med jakaranda, mahogny, almrot och lönn. Inläggningar av rosetter inom grillageverk och bandfläta. Beslag av listverk och mässing. Front med låda samt skåpdörr med bakomvarande hyllinredning. Skiva av rödspräcklig marmor (rouge languedoc). Längd 59, bredd 42, höjd 95,5 cm. Nyckel finns.
Smärre slitage. Helhetsintrycket är gott.