Rikt dekorerade i emaljfärger med motiv av fjärilar, fåglar samt scener från hovet. Diameter 20-24 cm.
Visst slitage. Ställvis något färgbortfall. Det stora fatet med brännignsspricka på kanten. Glasyrmistor. Nagg.
SverigeTelefontid: måndag – fredag 9–13+46 8-614 08 00
FinlandTelefontid: måndag – fredag 9–13+358-9-668 91 10