Överdel, 1700-tal. Hyllor bakom pardörrar, med rundat krön. Underdel, tidigt 1900, hyllor bakom pardörrar. Svartlackerat med målad dekor av kinesiserande motiv. Bredd 107, djup 37, höjd 190 cm. Nyckel finns.
Omarbetad och kompletterad. Ställvis slitage, fläckar och vissa skador. Delvis maskstungen. Låset i överskåpet bytt.