Fanerad med mahogny. Beslag av förgylld mässing. Ovandel med utdragbar låda, därunder skrivklaff med flertalet lådor och fack bakom. Underdel med tre lådor. Märkt med pappersetikett "Johan Öman Snickare och Schatullmakare Stockholm Huset No 5 i hörnet af Regeringsgatan och Enkhus gränd". Bredd 127, djup 54, höjd 161 cm.
Visst slitage. Fanerskador. Lister och en låda saknas. En list sitter löst. Kompletterad. Repor.