Fanerad med valnöt, tre lådor flankerade av svärtade kolonetter. Bronserade beslag av mässing. Lådor med bronserade beslag. Bredd 110 cm, djup 55 cm, höjd 101 cm. Nyckel finns.
Slitage. Torrsprickor. Märken. Ett lås saknas. De två övre lådorna ej öppnade (nyckel skadad).