Ampel, empirestil, omkring 1900

Patinerad metall och mässing, sex ljusarmar samt invändigt för tre ljuskällor. Dekor av bevingade figurer, palmetter och kotteknopp, ljusarmar med avslutande delfinhuvuden, diameter 60 cm, höjd totalt ca 75 cm.

Åldersrelaterat slitage. Märken. Ej funktionstestad, fungerar enligt uppgift.

Proveniens

Anders Hallengren, Författare

Utropspris
2 500 SEK
Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?