Bertil Brisborg, bordslampa, "32963", Nordiska Kompaniet, 1950-tal.
Stam av bok. Fot och ställbararm i mässing. Skärm i engelskt rött. Märkt 32962. Höjd ca 35-48 cm.
Ej funktionstestad. Delvis anlupen mässing. Smärre slitage. Obetydligt färgbortfall på skärmen.
Avbildad i katalog 1952.
Bertil Brisborg (1910 – 1993) var chef för Nordiska Kompaniets belysningsavdelning från 1941 och troligtvis fram till 1960-talets mitt. Han ledde företaget in i en ny era och blev en framstående gestalt för de nya stilideal och den estetik som vi idag känner som Swedish Modern.
Ett karakteristiskt inslag i Brisborgs skapande var införandet av läder i ljusarmaturer vid 1940-talets början, vilket vid tiden var ett banbrytande drag inom skandinavisk armturtillverkningen. Till utställningen NK-Hantverk 1947 skapade Brisborg en hel kollektion där läder användes som dekorativt material på bords- och golvlampor men även taklampor. Brisborg ledde arbetet med kollektionen Triva-armaturer och designade flertalet banbrytande armaturer under 1940 – 50-talet.