Skaften med dekor av blomma och löv. stämplade Sterling Peru RC 925. Bestående av:
12 matknivar, 23 cm (blad av rostfritt stål).
12 matgafflar, 19 cm.
12 matskedar, 20 cm.
12 bordsknivar, 20,5 cm. (blad av rostfritt stål).
12 bordsgafflar, 17 cm.
12 fiskknivar, 18 cm.
12 fiskgafflar, 16,5 cm.
12 dessertskedar, 16,5 cm.
12 glasskedar, 13 cm.
12 tårtgafflar, 15,5 cm.
12 teskedar, 13 cm.
12 kaffeskedar, 10,5 cm.
12 smörknivar/pastejknivar, 13,5 cm.
Total vikt 8182 gram.
Något slitage. Smärre fläckar. Vissa bucklor. Bladen på knivarna behöver fästas om.