Porslin samt gulmetall. Sfäriska med målad dekor av putto resp blommor. Höjd 11-15 cm. Den större med flakonger i glas invändigt, locken med målade stadsvyer, höjd 7 cm.
Smärre slitage. Flakongernas proppar med nagg.
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.