Fanerade med palisander samt med inläggningar i inläggningar av mässing och sköldpaddsimitation, tre lådor vardera, svängda ben kopplade i skiva, mässingsbeslag och -lister. Bredd 34, djup 27, höjd 71 cm.
Smärre slitage och märken. Smärre fanerskador och lagningar.