Fanerad med jakaranda. Beslag av förgylld mässing. Front med en låda samt pardörrar med bakomvarande hyll- och lådinredning. Längd 97, bredd 47, höjd 119 cm. Nyckel finns.
Renoverad. Omfanerad samt fötterna kompletterade under tidigt 1900-tal. Smärre fanerskador.