Fanérad med mahogny, med beslag av mässing. Tre lådor samt rak klaff med bakomvarande låd- och fackinredning. Etikettmärkt i översta lådan. Bredd 122, djup 55-95, höjd 129 cm. Nyckel finns.
Ställvis slitage. Ställvis skador och lagningar. Låsen i lådorna defekta eller tröga, men lådorna upplåsta. Lösa delar medföljer.