Ek. Bordet med två utdragsskivor, skuren dekor samt kopplade ben. Längd 135-265, bredd 110, höjd 79,5 cm. Sex stolar med guldpräglad skinnklädsel på hjultrissor. Sitthöjd 50, bredd 50, höjd 95 cm.
Torrsprickor. Ställvis hårdare slitage. Vissa stolar med skador i skinnklädseln samt avslag i träet. Röklukt.