Fodral av förgylld brons. Inläggningar av porslin med dekor av putti och blommor. Urtavla med arabiska siffror flankerad av kannelerade halvkolonner, urnformat krön med vädurshuvuden och lagergirlander, lock med kotteknopp. Pendel medföljer. Bredd 19, djup 11, höjd 35 cm.
Ej funktionstestad. Ej fullständigt genomgången. Smärre slitage.