Bemålat och bronserat. Skiva av marmor. Riklig dekor av bl.a. äggstav, pärlstav, fleuroner och egyptiserande hermer. Bas med marmorering. Brickmärkt B.G. Almquists AB Göteborg. Längd 87, djup 40, höjd 83 cm.
Slitage. Skador. Dekorbortfall. Ställvis färgbortfall. Ett av benen sitter löst. Förstärkningar.