Förgyllt, bronserat och bronspatinerat. Sarg med dekor av pärlstav och dukatsnitt, på fyra bladhölstrade och spiralvridna ben med dekor av meanderbård på rektangulär fotplatta. Skiva av flerfärgad spräcklig marmor (breche d'alep). Längd 80, bredd 36,5, höjd 81,5 cm.
Slitage, smärre dekorskador. Benavslut samt smärre dekordelar kompletterade. Renoverat.