Utdragbart bord med pelarben på fyrdelad fot. Fanerad med mahogny och rot. En iläggsskiva som förvaras i bordet. Längd 117-155, bredd 117, höjd 77 cm.
Fanerskador. Märken. Slitage. Iläggsskivan sluter inte helt tätt, litet glapp.