Bordet danerat med lövträ. Två fällbara bord med hjultrissor och lejontassar. Med två iläggsskivor a 54.5 cm. Total längd 270, bredd 100, höjd 78.5 cm. Stolarna inspirerade av Engelska modeller med genombruten ryggbricka. Lös stoppad sits. Sitthöjd ca 47 cm.
Bordet med fanerskador och slitage. Stolarna med smärre slitage och märken.