Johan Fankki, samekniv, signerad JF.
Halvhornskniv, samearbete. Grepp av renhorn med inläggningar av ränder i björk. Knivslida av renhorn och läder. Graverad stiliserad dekor. Knivslidan signerad JK. Upphängningsanordning av läder. Längd 23 cm.
Slitage. Märken.