Johan Erik Åhlen (1827-1862), Sala, Gräddkanna, empire, invändigt förgylld, delvis godronnerad. Höjd 11 cm.
Olof Pehr Hallberg, Norrköping, 1849. Gräddkanna, invändigt förgylld, bukig form med breda knäckar. Höjd 12 cm.
Kaffekanna, B&Z, Ystad, 1800-tal. Rektangulär form, svängda godronner, lockknopp med tvinnat fantasidjur. Höjd 15 cm. Total vikt 775 g.
Svärtat handtag med skada. Åldersrelaterat slitage. Gräddkannor med bucklor.