Insidan förgylld. Rymmer 1,32 l (gammalt mått för stop). Graverad krans daterad 1850.
Höjd 14,5 cm, mynningens diameter 13,3 cm exkl. hänkeln. Vikt 600 g.
Senare tillägg i graveringen. Helhetsintrycket är gott.
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.