Glashållare på fot, genombruten dekor med motiv av vinranka. Konturerad fot med blommor.
Höjd utan glaset 16 cm, vikt 201 g. Mästarstämpel CGE, kontrollmästarstämpel Edvard Fjodorovitj Brandenburg, silverstämpel 84.
Finska kontrollstämplar, Helsingfors 1926.
Fotens förgyllning delvis sliten.
Senare glasinsats.