VICO MAGISTRETTI, bordslampor, 2 st, "Eclisse" Artemide, Milano, Italien. Modellen formgiven 1965.
Aluminium lackerat i gult resp. rött. Vridbara inre skärmar. Höjd 18 cm. Bär tillverkarens stämplar.
Ej funktionstestade. Elektrifieringen garanteras inte av Bukowskis. Sedvanligt slitage. Den gula med något färgbortfall i kanten.
The 'Eclisse' won the Compasso d’Oro Award in 1967.