Fanerad i olika träslag. Hyllinredning bakom vitrindörrar. Nyckelskyltar i pärlemor. Senare elektrifierat invändigt. Nederst draglåda.
Mått, överst: bredd 123 cm, djup 36 cm, bredd i mitten inkl pelarna 115 cm, totalhöjd 209 cm. Hylldjup 24 cm. Nyckel finns.
Dekorist saknas på ena sidan. Åldersrelaterat slitage. Elektrifieringen garanteras inte av Bukowskis, ej funktionstestad,