LE CORBUSIER, PIERRE JEANNERET, CHARLOTTE PERRIAND, vilstol, "LC4", Cassina, Italien.
Stomme av svartlackerat stålrör. Mörkgrön och svart skinnklädsel. Lös nackkudde. Märkt Cassina LC 4 Le Corbusier och numrerad. Längd 160 cm.
Smärre slitage. Märken.