Ljuskrona med stomme av mässing. Behängd med slipade glasprismor. För (6+1) ljus, 6 ljuspunkter. Diameter ca 75, höjd ca 94 cm.
Smärre skador och slitage. Kompletterad. Ej funktionstestad.