ELIEL SAARINEN, STOLAR, ett par, Adelta, Finland 1980-tal. Modellen formgiven 1929-1930.
Lackerad björk, delvis svart. Svängd samt fasetterad rygg. Fast, stoppad sits. Märkta "Cranbrook 1929-30 Saarinen House, Side Chair, Made in Finland by Adelta oy", numrerade. Sitthöjd 45 cm, totalhöjd 95 cm.
Senare klädsel.