CHIFFONJÉ, empire, Stockholmsarbete, 1800-talets första hälft.
Fanerad med mahogny. Nedfällbar klaff med bakomliggande skrivinredning. Fyra lådor. Bronserade tassfötter. Beslag av mässing. Bredd 124,5, djup 53,5, höjd 133 cm. Nyckel finns.