SKÅP, barock, 1700-tal.
Ek samt valnöt med svärtade lister, rakt krön, dörrpar med stjärndekor framför hyllplan, nedtill lådor med bukig front. Mässingsbeslag. Längd 140, djup 55, höjd 199 cm. Nyckel finns.
Åldersrelaterat slitage. Delvis maskstungen. Märken. Skador.