BORDSPENDYL MED KONSOL, 1800-talets andra hälft.

Förgyllt och bronserat trä. Snidad dekor av bl.a korslagda horn, vinrankor samt frukter. Genombrutet urhus med bakomvarande textil. Krönande putti. Emaljerad urtavla med romerska siffror. Bredd 62 cm, höjd ca 89 cm. Nyckel finns.

Renoverad och kompletterad. Lagningar. Slitage, mindre skador och sprickor. Ej funktionstestad. Ställvis maskstungen. Bakstycke saknas.

Utropspris
2 000 SEK