Mahognyfanerat samt delvis textilklädd skiva. Nyckelskyltar samt listverk i mässing. Uppsats med rulljalusi, bakomvarande låd- och fackinredning. Tre lådor i sarg. Längd 142 cm, bredd 67 cm, bordshöjd ca 77 cm, total höjd ca 108 cm.
Slitage. Fläckar. Skador i textil. Bortfall av lådknopp. Delvis blekt. Nyckel till jalusi saknas.