Betsat, målat och bronserat trä. Gavlar med skuren dekor av voluter och blad. Längd 74 cm, bredd 50 cm, höjd 61 cm.
Bruksskick. Ställvis avnött yta. Repor. Färgbortfall. Sprickor. Lagningar.