Fanerad i masurbjörk. Front med två skjutdörrar, fötter i krommetall. Längd 210, djup 46, höjd 72 cm.
Skador, främst i bakre nedre kant samt del av bakstycke saknas, i övrigt smärre skador, repor, märken fanerbortfall.