Förgyllt. Dekor av lyra, feston och lagerkvistar. Vit stenskiva och målad sockel. Bredd 80, djup 38, höjd 81 cm.
Slitage. Färgbortfall. Förstärkningar. Sprickor. Smärre fläckar på skivan. Retuscher. En mindre dekordel saknas (avslutande del av girland). Smärre nagg på senare skivan.