Nr. | Föremål | Klubbat pris |
514 | Salvador Dalí, "Les Rois Mages". | 8 000 SEK |
515 | Palle Nielsen, Orfeus og Eurydike (Förste del) + Isola et mellemspel (Orfeus og Eurydike. Anden del). | 5 000 SEK |
516 | EDUARD WIIRALT, torrnålsgravyr, signerad i bläck Eduard Wiiralt. | Återrop |
517 | Eduard Wiiralt, "Okaapid". | 10 000 SEK |
518 | GRAVYRER, ett par efter J.B Massé. | 1 000 SEK |
519 | CARL FREDRIK KIÖRBOE, olja på duk, sign. | Återrop |
520 | Esther Kjerner, Blomsterstilleben. | Återrop |
521 | Ernst Nilsson, Kvällsvy över Uppsala Slott. | 5 000 SEK |
522 | Olof Hermelin, Vårlandskap. | 22 000 SEK |
523 | SKÅP, tandläkarskåp, 1900-talets mitt. | 7 000 SEK |
524 | BÄGARE, silver, av Carl Petter Norlin, Malmö 1833. 421 g. | Återrop |
525 | Anton Melbye, Fartyg i månsken. | 8 000 SEK |
526 | CARL LUDWIG BILLE, olja på duk, sign och dat 1869. | Återrop |
527 | OTTO LUDVIG RICHARDE, olja på duk, sign och dat -89. | Återrop |
528 | ARNE JACOBSEN, fåtölj, "Svanen", Fritz Hansen, Danmark 1960-tal. | 4 500 SEK |
529 | Sven Jonson, "Den blå hatten". | 13 000 SEK |
530 | Hugo Zuhr, Fartyg med segel. | Återrop |
531 | SPEGEL, Karl Johan 1800-talets första hälft. | Återrop |
532 | KONSOLBORD, Karl Johan 1800-talets första hälft. | Återrop |
533 | STOLAR, 6 st. S. k Göteborgsmodell, 1800-tal. | 6 500 SEK |
534 | STOLAR, 2 st. Rokoko 1700-talets andra hälft. | 12 000 SEK |
535 | KARMSTOLAR, ett par. Louis XV, 1700-tal. | 9 500 SEK |
536 | Charles Friberg, Kvinna med blomstergirlang. | 4 500 SEK |
538 | Enrico Baj, "Baj chez Baj". | 22 000 SEK |
539 | ZEBRASKINN, 1900-talets första hälft. | 10 000 SEK |
540 | Paul René Gauguin, "Hilsen". | Återrop |
541 | POKAL med lock, Melchior Burtenbach, Augsburg 1637-1640. | 7 000 SEK |
542 | TALLRIKAR 10st, porslin. Sevres-stil, ca 1900. | Återrop |
543 | WILHELM KÅGE, fat, Argenta, Gustavsberg. | 2 500 SEK |
544 | FIGURIN, förgylld brons. Buddhistisk gudom, Nepal/Tibet 1900-tal. | 6 000 SEK |
545 | ASK med LOCK, röd lack. Sen Qing. | 2 000 SEK |
546 | BESTICKUPPSÄTTNING, 240 delar, C.G. Hallberg, Stockholm 1916-1919. | 48 000 SEK |
547 | ÖDLA, Franz Bergmann, Wien, 1900-talets början. | 16 000 SEK |
548 | JOSEF FRANK
Skrivbord/sideboard, Firma Svenskt Tenn, modell 2115. | Återrop |
549 | JOHN KANDELL
Skåp, "Solitär", för Källemo AB, Värnamo 1981. | 7 500 SEK |
550 | Bengt Lindström, Utan titel. | 17 500 SEK |
551 | TALLRIKAR, ett par, porslin. Kangxi (1662-1722) Kina. | 2 200 SEK |
552 | BOK, 2 vol. "Das lebende Modell". Professor Herm. Ludw. v. Jan. | 3 200 SEK |
553 | BRICKA, plåt 1800-tal. | 1 800 SEK |
554 | DUBBBELKAROTTER, 2 st, pläter. England 1800-tal. | Återrop |
555 | MORTEL med PISTILL, mässing. Barock 1700-tal. | 4 000 SEK |
556 | BOB VAN DEN BERGHE, matbord, "Cirkante", Van den Berghe-Pauvers, Gent, Belgien 2000. | 5 000 SEK |
557 | Roj Friberg, "Sammankomsten". | 14 000 SEK |
558 | Roj Friberg, "Kupol". | 10 000 SEK |
559 | Erling Ärlingsson, Landskap. | 2 000 SEK |
560 | Rikard Lindström, "Vinterstudie". | 1 500 SEK |
561 | SKÅL med hänkel, silver. Icke identif stmplr, Moskva 1899-1908. | 6 500 SEK |
562 | ZEBRASKINN, 1900-talets första hälft. | 10 000 SEK |
563 | FIGURIN, porslin, trol republik. Kina 1900-tal. | Återrop |
564 | SKÅL, porslin. Sen Qing dynasti, Kina. | 10 500 SEK |
565 | RÖKELSEKAR med LOCK. Brons och trä. Kina, Qing dynastin. | Återrop |
566 | BUDDHA, brons. 1800-tal. Tibet. | Återrop |
567 | OKIMONO, 2 st. Tidigt 1900-tal. Japan. | 4 000 SEK |
568 | URNA, porslin, Qing dynastin. Kina. | 7 000 SEK |
569 | LJUSSTAKAR ett par, silver, icke identifierad mästarstämpel, sannolikt Spanien eller Sydamerika 1700-tal. | 8 500 SEK |
570 | JARDINIERE, silver 800/1000, Tyskland. | 22 000 SEK |
571 | KARAFFER, ett par samt MUGGAR, 12 st, silver. C.G.Hallberg, Stockholm 1897-98. | 16 500 SEK |
572 | Isaac Grünewald, Utan titel. | Återrop |
573 | SALTKAR, Ephim Sidorov, S:t Petersburg 1832. | 2 000 SEK |
575 | CREMEKOPPAR med LOCK och FAT, 24 st, porslin, Kunglig Dansk. 1900-tal. | Återrop |
576 | SUPSKED, silver. Christoffer Bauman, Hudiksvall 1776. | 3 200 SEK |
577 | POKAL med hänklar, silver. W&R Peaston, London 1771. | 2 500 SEK |
578 | GUNNAR CYRÉN, Popglas, ett par, Orrefors 1967. | 5 000 SEK |
579 | AXEL SALTO, skål, Den Kongelige Porcelainsfabrik, Danmark. | 3 000 SEK |
580 | BORDSLAMPOR, ett par. Empirestil. | 7 000 SEK |
581 | TALLRIKAR, 12 st, samt FISKFAT, porslin, Kongl Dansk, Köpenhamn 1920-tal. | 3 600 SEK |
582 | KAFFESERVIS, 3 delar, silver. Oscar Sjögren, Göteborg 1921-22. Import stmplr. Jugend. | 4 000 SEK |
583 | AFFISCH, Olympiska Spelen 1912, Olle Hjortzberg. | 3 400 SEK |
584 | VAS, glas, Tapio Wirkkala, Iittala, Finland, 1940-50. | Återrop |
585 | WILHELM KÅGE, vas, Argenta, Gustavsberg 1940. | 3 200 SEK |
586 | KANNA samt TÄNDSTICKSHÅLLARE, silver. George Jensen respektive importstämplat CG Hallberg, 1919. | 1 500 SEK |
587 | SKULPTUR, trol skyltfigur, tidigt 1900-tal. | Återrop |
588 | NALLE WERNER, olja på duk, sign o dat 1977 a tergo. | Återrop |
589 | John James Wilson, Kustlandskap med ryttare. | Återrop |
590 | J. G. Delincourt, Haremsinteriör. | 100 000 SEK |
591 | Joakim Stephenson, "Moving art". | 5 500 SEK |
592 | OKIMONO, elfenben. Japan, Meiji. | 2 000 SEK |
593 | SKÅLAR, ett par. Qing dynastin. Jiaqing (1796-1820). | 9 000 SEK |
595 | Serge Kantorowicz, Den himmelska stegen. | 3 800 SEK |
596 | Roland Cabot, "Totem". | 2 500 SEK |
597 | Göran Augustson, Föreställningens början. | 8 200 SEK |
598 | Peder Duke, "Höstsonat". | 8 500 SEK |
599 | FAT,fajans. Italien 1800-tal. | Återrop |
600 | Lennart Olausson, "Brevet". | Återrop |
604 | FÄLLBORD. Alrot, Mälardalen, 1800-tal. | 4 600 SEK |
605 | SPELBORD. Sverige, Rokoko. 1700-talets mitt. | Återrop |