605
225060

SPELBORD. Sverige, Rokoko. 1700-talets mitt.

Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
894 - 1 070 EUR
948 - 1 140 USD
Klubbat pris

Fanerat med valnöt, valnötsrot och alm. L 88,5, b43, h 75. Utfällt 86,5x89, h 72.

Fanerskador, renoverade gångjärn.

Proveniens

Esplunda Gård. Märkt med senare etikett under skiva "Detta spelbord har tillhört överste friherre Nils Djurklou f. 1727 d. 1801 gift med Ulrica Catharina Mörner".

Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?