Nr. | Föremål | Klubbat pris |
311 | VÄVNAD. Gobelängteknik. Afrika. 153 x 211 cm. | 4 000 SEK |
312 | VÄVD TAPET. Gobelängteknik. 249,5 x 222 cm. Frankrike/Flandern 1800-talets slut. | Återrop |
313 | OLD TÄBRIS/KASHMIR FIGURAL. 213 x 156,5 cm. | 9 000 SEK |
314 | OLD KIRMAN. 279,5x178 cm. | 4 000 SEK |
315 | SEMIANTIK VORWERK. 339,5x258,5 cm. | 9 000 SEK |
317 | OLD/VORWERK. 385,5x292 cm. | 14 000 SEK |
319 | SEMIANTIK/OLD HERIS. 312,5x195,5 cm. | 10 000 SEK |
320 | SEMIANTIK/OLD MAHAL. 329x230 cm. | 13 500 SEK |
322 | STEKFAT, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95). | 4 000 SEK |
323 | Flicka med blomkorg. | 10 000 SEK |
324 | VERNER PANTON, "Cone Chair", 1 par, Plus Linje A/S, Danmark. | Återrop |
325 | Per Ekström, Kustlandskap i sommarskrud. | 11 000 SEK |
326 | FÅTÖLJ, Patrick Norguet, "Rive Droite Armchair", Cappellini, Italien efter 2001. | Återrop |
327 | MATBORD, "Nobel Forum", formgiven av Johan Celsing för Gärsnäs 2000. | Återrop |
328 | Hertha Hillfon, KNÄCKEBRÖD. | Återrop |
329 | Nils Wedel, "Samtal under lek". | 18 500 SEK |
330 | YTTERFODER, flintgods. Rörstrand sekelskifte 1900. | 1 000 SEK |
331 | BRICKA samt KANNOR, ett par, silver. Augsburg 1740-tal, franska importstmplr. Barock. | 9 500 SEK |
332 | TELESKOP, mässing 1800-tal. | Återrop |
333 | JOSEF FRANK, vägghylla, Firma Svenskt Tenn. | 2 000 SEK |
334 | BORGE MOGENSEN, byrå, teak, Karl Andersson. | 2 000 SEK |
335 | JOSEF FRANK, väggarmaturer, 1 par, Firma Svenskt Tenn. | 500 SEK |
336 | JOSEF FRANK, golvarmatur, Firma Svenskt Tenn. | 3 200 SEK |
337 | BARDISK, Dyrlund Smith, Danmark, 1960-tal med fyra barstolar. | 12 500 SEK |
338 | JOSEF FRANK, golvarmatur, Firma Svenskt Tenn. | 4 800 SEK |
339 | Staffan Hallström, Ryttarstrid. | Återrop |
340 | VERA FERNGREN, kaffeservis, 3 delar, C.G. Hallberg, Stockholm 1961, sterling. | 7 500 SEK |
342 | STEKFAT, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95). | 5 000 SEK |
343 | Hugo Zuhr, Kustlandskap. | Återrop |
344 | BÄGARE, Lorens Stabeus, Stockholm 1752. | Återrop |
345 | Robert Jacobsen, "Maria". | 17 500 SEK |
346 | FLASKA med PROPP, stengods. Hans Hedberg. | Återrop |
347 | Peter Freudenthal, "SAUL". | Återrop |
348 | FAT, stengods. Åke Holm, signerat. | Återrop |
349 | Lasse Persson, "Staplade ting". | Återrop |
350 | OKÄND KONSTNÄR, olja på duk, fransk skola, 1700/1800-tal. | Återrop |
351 | Johan Johansson, Havsvy. | Återrop |
352 | Philip von Schantz, "Red currants III". | 10 500 SEK |
353 | FIGURIN, blanc de chine. Qing dynastin. | Återrop |
354 | COCKTAILSHAKER samt GLAS, 12 st, nysilver och bakelit. GAB.
Folke Arström design. | 4 000 SEK |
355 | PUNCHBÄGARE, 18 st, silver. Sverige 1957-73, bl a K&E Carlson, Göteborg (12 st),GAB, Stockholm (3st). | 1 000 SEK |
356 | Christo & Jeanne-Claude, "Wrapped Reichstag (Project for Der Deutsche Reichstag - Berlin)". | 11 000 SEK |
357 | Christo & Jeanne-Claude, "Store Front (Project for Galerie Aronowitsch - Kv Klippan 10, ombyggnadsplan - Stockholm)". | 7 000 SEK |
358 | SKÅL på FOT, silver. S:t Petersburg, Ryssland. Senempire. | 4 000 SEK |
359 | FLASKOR med PROPP, ett par. Porslin. Troligen Samson, Frankrike. | 800 SEK |
360 | TALLRIKAR, 5 st, porslin. Qing dynastin (Qianlong 1736-95). | 4 500 SEK |
361 | TALLRIKAR, ett par, porslin. Qing dynastin (Qianlong 1735-95). | 2 400 SEK |
362 | SUPSKED, silver. Benedict Stechau, Karlskrona 1714. | 2 800 SEK |
363 | Peter Freudenthal, Komposition. | 6 600 SEK |
364 | ALEXIS ANKARCRONA. Olja på duk. Sign Alexis Ankarcrona och dat 1901. | Återrop |
365 | RODOLFO DORDONI, fåtöljer, ett par, "Suitcase", för Minotti, Italien. | 10 000 SEK |
366 | RODOLFO DORDONI, sittpuffar, "Villon", ett par för Moroso, Italien. | 4 000 SEK |
367 | SOFFA, Josef Frank, Firma Svenskt Tenn, | 8 000 SEK |
368 | LIGGSTOL, "Pernilla 3", Bruno Mathsson, Firma Karl Mathsson, Värnamo 1964. | 9 000 SEK |
369 | ERIK DETTHOW Tjurfäktning | 5 500 SEK |
370 | BORGE MOGENSEN, fåtöljer, 1 par "Tremme", Fritz Hansen, Danmark 1965. | 9 000 SEK |
371 | BORGE MOGENSEN, bord (spelbord) "Tremme", Fritz Hansen, Danmark 1965. | Återrop |
372 | BYRÅ, okänd formgivare, Spanien, 1980-tal. | 4 500 SEK |
373 | VAS, porslin. Qing dynastin, 17/1800-tal. Guandong. | Återrop |
374 | RODNEY KINSMAN, bokhylla, "Grafitti", för Bieffeplast, 1980-tal. | 4 200 SEK |
375 | PHILIPPE STARCK, askkoppar, 2 st, "Ray Hollis ashtray", XO, Frankrike. | 1 400 SEK |
376 | VINOFFERBÄGARE, nefrit. Kina, 1900-talets första hälft. | 2 600 SEK |
377 | FIGURIN, porslin. Meissen sent 1800-tal. | 3 500 SEK |
378 | BORDSARMATUR, silver. K Andersson, Stockholm 1919. | 2 500 SEK |
379 | Karl Axel Pehrson, "Växande inifrån". | 2 800 SEK |
380 | Charles Fazzino, "Welcome to fantastic Las Vegas". | 16 000 SEK |
381 | Robert Indiana, "CHOSEN LOVE". | 26 000 SEK |
382 | Roger Hansson, Utan titel. | 8 000 SEK |
383 | VINGLAS, 6 st, tidigt 1800-tal. | 6 000 SEK |
384 | STARKVINSGLAS, 10 st snarlika (4+3+3) tidigt 1800-tal. | 2 200 SEK |
385 | LIKÖRGLAS, 9 st, 1800-tal. | 800 SEK |
386 | TERRIN MED LOCK, fajans, Delft, 1800-tal. | Återrop |
387 | VAS, porslin. Qing dynastin, 1800-tal. | 1 500 SEK |
388 | Zhao Kailin, Stilleben med jordgubbar. | 29 000 SEK |
389 | Gösta Adrian-Nilsson, Plangeometri. | Återrop |
391 | Peter Freudenthal, Generations. | Återrop |
392 | Rembrandt Harmensz van Rijn Hans efterföljd, Äldre man med skägg. | 4 000 SEK |
393 | Adrian van der Werff Hans art, Den botfärdiga Magdalena. | Återrop |
394 | SPEGEL. Rokoko 1700-talets andra hälft. | 6 500 SEK |
395 | VÄGGPENDYL. Gustaviansk, 1700-talets senare del. | 4 000 SEK |
396 | Georges Spiro, "Den heliga Hieronymus". | Återrop |
397 | VÄGGPENDYL av Hans Wessman (urmakare i Stockholm 1787-1805). | 5 000 SEK |
398 | FREDRIK SIECK, stolar, 7 st, Fritz Hansen, Danmark, 1964. | 11 500 SEK |
399 | Max Mikael Book, "All train". | Återrop |
400 | VITRINSKÅP. Rokokostil, 1800-tal. | 7 000 SEK |
401 | Pierre Olofsson, Komposition grå. | 11 500 SEK |
402 | Alexis Gritchenko, Bygata. | Återrop |
403 | Rembrandt Harmensz van Rijn, The descent from the cross by torchlight. | 10 500 SEK |
404 | Felix Hatz, "Sommarvatten". | 11 500 SEK |
405 | BYRÅ, av Anders Hult (mästare i Stockholm 1767-73). Rokoko. | 32 000 SEK |
406 | VAS, serpentinsten. Sen Qing (1644-1920). | 2 000 SEK |
407 | Einar Jolin, Drottingholm. | Återrop |
408 | LJUSSTAKAR, ett par, mässing och vit marmor. Sengustavianska. | 10 000 SEK |
409 | SKÅL och VAS, stengods. Anders Bruno Liljefors, Gustavsbergs studio 1952. | 4 000 SEK |
410 | SALTKAR, silver, av Berndt Halk, Halmstad 1762. | 13 000 SEK |
411 | HANS HEDBERG, fat, Biot, Frankrike. | 1 000 SEK |
412 | HANS HEDBERG, fat, Biot, Frankrike. | 1 700 SEK |
413 | SOPPSLEV, silver. Adolf Zethelius, Stockholm 1819. | 1 000 SEK |
414 | GUNNAR NYLUND, vas, Rörstrand 1960-tal. | Återrop |
415 | BYRÅ. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko. | 18 000 SEK |