Nr. | Föremål | |
1 | SPEGEL, av Burchardt Precht (verksam i Stockholm 1674-1738), barock. | 175 000 SEK |
2 | GRANT LARKIN LTD, bord, USA, 1980-tal. | Återrop |
3 | GRANT LARKIN LTD, bord, USA, 1980-tal. | Återrop |
4 | GRANT LARKIN LTD, sideboard, USA, 1980-tal. | 65 000 SEK |
5 | VILLKORAD FÖRSÄLJNING, gällande Bord samt sideboard med katalognummer 2, 3 och 4. | |
6 | Mike & Doug Starn (Starn Twins), Utan titel. | 75 000 SEK |
7 | KANDELABRAR, för två ljus, ett par, empire, Frankrike, 1800-talets början. | 44 000 SEK |
8 | STOLAR, 12 st snarlika, gustavianska, 1700-talets slut - 1800-talets början. | 70 000 SEK |
9 | LJUSKRONA, för sex ljus, Böhmen, 1700-talets slut. | 65 000 SEK |
10 | MATTA, gobelängteknik, ca 561-564,5 x 354-360 cm, Aubusson, Frankrike 1800-talets mitt - andra hälft. | 3 500 SEK |
11 | SERVISDELAR, 13 stycken, porslin samt en del glas. Olika tillverkare, Italien, England, 1900-tal. | 4 500 SEK |
12 | BORDSFIGURER, ett par, 1800-talets slut. | 2 000 SEK |
13 | Bricka med hänklar samt fat, nysilver. 1900-tal. | 500 SEK |
14 | Såsskål och skålfat, nysilver. Rokoko-stil. 1900-tal. | 1 200 SEK |
15 | Bricka, silver 800/1000, Wilkens & Sohne, Tyskland 1900-tal. Nyrokoko. | Återrop |
16 | Saltkar, 4 st, silver, England samt såsskål och fat, nysilver. Nyrokoko. | 1 400 SEK |
17 | Burk med lock och servettställ, silver, Holland 1800-talets slut samt askfat, Birmingham 1902. | 1 000 SEK |
18 | Saltkar, ett par, silver, otydliga stämplar. Nordeuropa 1800-tal. Empire. | 1 700 SEK |
19 | Wilkens & Sohne, tekanna, silver, Tyskland 1900-tal. | 7 000 SEK |
20 | Assiette, silver, Österrike-Ungern 1900-tal. | 800 SEK |
21 | Coasters, ett par, nysilver, 1900-tal och Saltkar, nysilver, England 1900-tal samt Bordspingla, glas och nysilver. | 2 000 SEK |
22 | Gunnar Cyrén, Gerda Strömberg, Firma Svenskt Tenn, mfl, parti dekorativa vaser, askfat, mm, 1900-tal. | 4 000 SEK |
23 | TVÄTTFAT, porslin. Qingdynastin, 1800-tal. | 3 500 SEK |
24 | TRÄDGÅRDSURNA PÅ SOCKEL, omkring år 1900. | 17 000 SEK |
25 | TRÄDGÅRDSURNOR, ett par, omkring år 1900. | 44 000 SEK |
26 | Dominique Thevenin, Utan titel. | Återrop |
27 | SEKRETÄR, England, 1700-talets slut. | 13 000 SEK |
28 | KARMSTOL, England, 1900-tal. | 4 000 SEK |
29 | Endre Komaromi-Kacz, Landskap. | 5 000 SEK |
30 | Aladar Edvi Illés, Landskap med stenbro. | 4 500 SEK |
31 | Gusztáv Magyar-Mannheimer, Landskap med hus. | 1 400 SEK |
32 | MATTA, antik Anatol, Osmanska riket, ca 154,5-158 x 99,5-102,5 cm (samt en kortsida med 1 cm slätväv). | 9 800 SEK |
33 | Lajos Deak-Ebner, På marknaden. | 12 000 SEK |
34 | Interiör med en kyrkans man som målar i sitt arbetsrum. | 22 000 SEK |
35 | BERGERE, Louis XVI-stil, 1900-tal. | 18 000 SEK |
36 | Herman Lipot, Figurer i landskap. | 6 000 SEK |
37 | BRICKBORD, Japan, Meiji (1868-1912). | 3 100 SEK |
38 | Kjell Löwenadler, Köksinteriör med barn. | 4 000 SEK |
39 | ÖVERKAST, SÄNGKAPPA OCH GARDINER 2 st. Sannolikt Rubelli, 1900-talets andra hälft. | 6 000 SEK |
40 | KUDDAR, 3 st., sannolikt siden, 1900-talets andra hälft. | 2 000 SEK |
41 | Okänd konstnär. Kvinnoporträtt. | 6 500 SEK |
42 | MATTA, semiantik Östeuropeisk sannolikt, ca 173-175 x 112-116 cm. | 2 600 SEK |
43 | SKULTPUR, trä och lack. Thailand, 1900-tal. | 13 000 SEK |
44 | SKÅP, Japan, Edo (1603-1868), senare ställ. | Återrop |
45 | MATTA, gobelängteknik, ca 258,5-267,5 x 241,5 cm, Aubusson, Frankrike 1800-talets mitt - andra hälft. | 17 000 SEK |
46 | SOFFBORD av Per Öberg Arkitektkontor, 1900-talets slut. | 11 000 SEK |
47 | SOFFOR, ett par, 1900-talets slut. | 36 000 SEK |
48 | PÄRLBRODERADE KUDDAR, 3 st., Skandinavien/Nordeuropa 1800-talets andra hälft - omkring 1900. Efter Bertel Thorva. | 3 500 SEK |
49 | BRICKBORD, Japan, Meiji (1868-1912), senare underrede. | 29 000 SEK |
50 | BORDSLAMPA, Frankrike, 1840-tal. | 6 000 SEK |
51 | KARMSTOLAR, ett par, England, omkring år 1800. | 11 000 SEK |
52 | FAT, champlevéemalj och agat, 1900-talets förra hälft. | 1 600 SEK |
53 | CASOLETTER, för ett ljus, Louis XVI-stil, omkring år 1900. | 5 000 SEK |
54 | LJUSSTAKAR, ett par, England, 1800-talets mitt. | 70 000 SEK |
55 | MATTA, gobelängteknik, ca 415,5-419 x 392-396 cm, Aubusson, Frankrike, Louis Philippe epoken, omkring 1840. | 10 000 SEK |
56 | SKRIVBORD s.k Bureau Plat, Régence och stil, Frankrike, 1700-tal och senare. | 460 000 SEK |
57 | KARMSTOL, Louis XV, Frankrike, 1700-talets mitt. | 10 000 SEK |
58 | BORDSLAMPA/BOJAN, porslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95). | 6 000 SEK |
59 | PAPPERSKORG, lackerat trä, 1960-70-tal, etikettmärkt. | 2 600 SEK |
60 | Michael Zwack, Untitled. | 40 000 SEK |
61 | Keith Haring, Untitled (Triptych). | 1 400 000 SEK |
62 | YTTERFODER, emalj på koppar. Qingdynastin, Qianlong (1736-95). | 9 000 SEK |
63 | STEKFAT, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95). | Återrop |
64 | SKÅL med LOCK, porslin. Qingdynastin, omkring 1900. | 450 SEK |
65 | GARDINER, 4 st., smaragdgrönt siden, ca 304 x 129,5 cm vardera, Svenskt Tenn, 1900-talets andra hälft. | 9 000 SEK |
66 | GARDINER, 4 st., smaragdgrönt siden, ca 304,5 x 129,5 cm vardera, Svenskt Tenn, 1900-talets andra hälft. | 8 500 SEK |
67 | GARDINER, 4 st., smaragdgrönt siden, ca 304 x 129 cm vardera, Svenskt Tenn, 1900-talets andra hälft. | 8 500 SEK |
68 | SIDEBOARD, 1900-talets slut. | 16 000 SEK |
69 | Alessandro Mendini, "Cubosfera", bordslampa, Fidenza Vetraria, Italien 1960-70-tal. | 11 000 SEK |
70 | Fernandez Arman, "Fragment de Visage". | 19 000 SEK |
71 | SKULPTUR, papier maché, Capistrano, Mexico 1960-70-tal. | 5 000 SEK |
72 | BORDSLAMPA, 1900-tal. | 3 400 SEK |
73 | LJUSSTAKAR, ett par, Louis XVI-stil, 1900-tal. | 4 000 SEK |
74 | BRASGARNITYR, 3 delar, 1900-tal. | 4 500 SEK |
75 | Enzo Cucchi, Untitled. | 75 000 SEK |
76 | Nicola de Maria, "Bosco ammaestrato + angeli". | Återrop |
77 | Nicola de Maria, "Museo Haus Lange Costantinopoli". | 35 000 SEK |
78 | BORDSLAMPA, 1900-tal, klassicerande stil. | 11 000 SEK |
79 | PER SUNDSTEDT, golvlampor, 2 st., "Bill", Zero interiör, omkring år 2000. | 26 000 SEK |
80 | Hans Isaksson, Still #26. | 15 000 SEK |
81 | Hans Isaksson, Utan titel. | Återrop |
82 | STRUTSÄGG, 1900-tal. | 1 900 SEK |
83 | SOFFA SAMT TABURETTER, 1 PAR, 1900-tal. | 5 500 SEK |
84 | Josef Frank, bord, modell 961, Firma Svenskt Tenn, 1900-talets slut. | 10 500 SEK |
85 | Josef Frank, bordslampa, Firma Svenskt Tenn, modell G 2468. | 7 500 SEK |
86 | Josef Frank, bordslampa, Firma Svenskt Tenn, modell G 1819/3, sannolikt, 1900-talets mitt. | 7 000 SEK |
87 | BORD, 1800-talets andra hälft, möjligen Baltikum. | 11 000 SEK |
88 | HJÄLMMASK, Antilop (Adoné), bemålat trä, höjd 116 cm, Kurumba folket, Mali, 1900-talets andra hälft. | Återrop |
89 | Josef Frank, sekretär, modell 1036, Firma Svenskt Tenn, Stockholm, 1940. | 150 000 SEK |
90 | Josef Frank, sidobord, 2 st, modell 1073, Firma Svenskt Tenn. | 9 500 SEK |
91 | Jan-Eric Löwenadlers betydande och omfattande referensbibliotek av konstlitteratur. | 480 000 SEK |
92 | Frimärksalbum, 2 st, med spelkortssamling av "Jokrar". | 1 800 SEK |
93 | BRIDGEBORD, Sverige, 1900-tal. | 2 400 SEK |
94 | MODERSKAPSSKULPTUR, bemålat trä, höjd ca 35,5 cm, Kamerun, Mambila eller Bamileke folket. | 10 000 SEK |
95 | Richard Sapper, bordslampa, "Tizio", Artemide, Italien, efter 1972. | 3 500 SEK |
96 | "Suecia Antiqua et Hodierna". | 3 000 SEK |
97 | Blomberg, Lysell &Thames, Ericofonen, s.k. Kobratelefon, LM Ericsson, efter 1953-1954. | 2 300 SEK |
98 | Josef Frank, gardinlängder, 2 st, "Drinks", Firma Svenskt Tenn. | 6 200 SEK |
99 | Gunnar Nylund, kanna, Rörstrand samt vas av okänd formgivare, 1900-talets mitt. | 3 500 SEK |
100 | MASK, bemålat trä, höjd 53,5 cm, Fang stammen, Gabon, 1900-talets andra hälft. | 7 000 SEK |