49
1182872

BRICKBORD, Japan, Meiji (1868-1912), senare underrede.

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
706 - 883 EUR
737 - 921 USD
Klubbat pris
29 000 SEK

Lös lackerad bricka med pärlemor. Ställ av svartmålat och bronserat trä i bambuimitation. Längd 73, bredd 57, höjd 61 cm.

Slitage, bricka med liten spricka, senare ställ.

Proveniens

Philippe Farley, New York.
The Jan Eric Löwenadler Collection.