48
1182868

PÄRLBRODERADE KUDDAR, 3 st., Skandinavien/Nordeuropa 1800-talets andra hälft - omkring 1900. Efter Bertel Thorva

Utropspris
2 500 - 3 000 SEK
221 - 265 EUR
230 - 276 USD
Klubbat pris
3 500 SEK

Vinröd botten med pärlbroderier i grisaille. Antikiserande motiv efter Bertel Thorvaldsen. "Hösten" diameter ca 35 cm, "Vintern" ca 39 x 41,5 cm, Knäböjande kvinna vid vattenväxter ca 36 x 36 cm. Senare baksidor.

Något smutsiga, ställvis saknas pärlor, smärre skador.

Proveniens

Kudden med knäböjande kvinna vid vattenväxter inköpt på Lilla Bukowskis 16/12-1996.